Besök från Kambodja
Lagom till Bokmässan kommer Pich Proeung från Phnom Penh till Göteborg för att ta emot sitt Eldsjälspris från Svenska Barnboksakademin. 10.000 kronor är kanske ingen svindlande summa, men i Kambodja kan man få mycket för den. Pich Proeung är eldsjälen bakom Vita Elefanten, ett fantastiskt läsfrämjande projekt med sagoläsning, bibliotek och utgivning av barnböcker.
Tillsammans med henne kommer tre andra: Khun Sovanrith (man) konstpedagog vid Reyums konstskola för barn och unga i Phnom Penh. Han ska bl.a. knyta kontakter med Konstfack och med Barnakademin vid Konstepidemin i Göteborg. Cheam Duong Chay (kvinna), är aktiv inom kambodjansk kvinnorörelse som hon kommer att berätta om på Kvinnofolkhögskolan i Göteborg. Hon är också pedagogiskt ansvarig rektor för skolan Sala Sothearos i centrala Phnom Penh, som kommer att ha ett utbytesprojekt med Rannebergsskolan utanför Göteborg. Kep Chhoeun (kvinna) är bibliotekarie på samma skola i Phnom Penh och kommer att besöka grundskolor och studera barnverksamhet på svenska bibliotek.
Gruppen åker efter Göteborg till Astrid Lindgrens Näs i Vimmerby och håller föredrag. Det ska de också göra på Kulturhuset i Mariannelund. I månadsskiftet sept-okt kommer de till Stockholm för ett digert program med bl.a. besök hos Svenska barnboksinstitutet, Svenska Barnboksakademin och Junibacken.
Hela projektet kallas To create a reading society II. Det organiseras av Larry Lempert på Internationella biblioteket i Stockholm och finansieras av Svenska institutet och SIDA. Projektets del I ägde rum i höstas i Kambodja med svenska barnboksförfattare, illustratörer, bildlärare och förläggare. Författaren Anna Mattsson , som översatt Pippi Långstrump till khmer, är sammanhållande länk och tolk i båda projekten.
Samtidigt är de här personerna involverade i bildandet av ett kambodjanskt IBBY, vilket svenska IBBY har som sitt fadderprojekt. I Göteborg ska de därför träffa vår ordförande Eva Fred m.fl. ur vår styrelse.
CHRISTINA BJÖRK




